Technik pojazdów samochodowych – dlaczego warto nim zostać?

Do zadań osoby mającej wykształcenie technika pojazdów samochodowych najczęściej należy przeprowadzanie diagnostyki i naprawy oraz sporządzanie dokumentacji związanej z pojazdem pozostawionym w warsztacie. To wymagająca i odpowiedzialna praca, która często wiąże się z ekspozycją na chemikalia i płyny eksploatacyjne. Mimo to może przynieść dużo satysfakcji oraz zapewnić atrakcyjne zarobki. Dowiedz się więcej o tym zawodzie!

Kim jest technik pojazdów samochodowych?

Technik pojazdów samochodowych to osoba, która zajmuje się naprawą, konserwacją oraz diagnozowaniem usterek w pojazdach samochodowych. Technik pojazdów samochodowych ma szeroką wiedzę i umiejętności z zakresu mechaniki, elektroniki, hydrauliki, pneumatyki, a także stosowanych w pojazdach materiałów i narzędzi. W ramach swojej pracy technik pojazdów samochodowych wykorzystuje różnorodne narzędzia i urządzenia diagnostyczne oraz stosuje procedury i standardy naprawcze ustalone przez producentów samochodów.

Kiedy warto wybrać pracę jako technik samochodowy?

W pracy technika samochodowego przydadzą się pewne cechy osobowości i kompetencje oraz predyspozycje zawodowe. Będą to przede wszystkim:

  • pasja do motoryzacji,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • zdolnoÅ›ci manualne,
  • zmysÅ‚ praktyczny,
  • precyzja i dokÅ‚adność,
  • umiejÄ™tność logicznego myÅ›lenia i wyciÄ…gania wniosków na podstawie zdarzeÅ„ przyczynowo-skutkowych,
  • umiejÄ™tność samodzielnego rozwiÄ…zywania problemów,
  • umiejÄ™tność pracy w zespole,
  • poprawność jÄ™zykowa w komunikacji (praca z klientem).

Na czym polega praca technika samochodowego?

Najczęściej osoby zatrudnione na stanowisku technika samochodowego zajmują się naprawą pojazdów mechanicznych. Do zakresu ich obowiązków należy wówczas:

  • ocena stanu technicznego pojazdów,
  • diagnostyka usterek,
  • przeprowadzanie prac konserwacyjnych i regeneracyjnych,
  • organizowanie obsÅ‚ugi i naprawy pojazdów samochodowych,
  • wymiana zużytych podzespołów,
  • nadzorowanie i kontrolowanie jakoÅ›ci wykonanych napraw,
  • prowadzenie dokumentacji zwiÄ…zanej z naprawÄ… pojazdów.

Praca technika pojazdów samochodowych może mieć również nieco inny charakter. Dość często osoby z wykształceniem technika samochodowego zajmują się np. sprzedażą pojazdów samochodowych w salonach dealerskich lub zatrudniani są jako specjaliści ds. sprzedaży artykułów motoryzacyjnych części zamiennych w Autoryzowanych Stacjach Obsługi (ASO).

PracujÄ… również w stacjach kontroli pojazdów, zakÅ‚adach produkcyjnych zwiÄ…zanych z motoryzacjÄ…, przedsiÄ™biorstwach transportu samochodowego czy w instytucjach zajmujÄ…cych siÄ™  ewidencjÄ… pojazdów samochodowych oraz ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Zawód ten stwarza dość dużo możliwoÅ›ci pracy zwiÄ…zanej z motoryzacjÄ…, dlatego technicy samochodowi raczej nie majÄ… problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Jak zdobyć tytuł technika pojazdów samochodowych?

W celu zdobycia kwalifikacji z zakresu naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych można wybrać kilka Å›cieżek ksztaÅ‚cenia, np.: 

  • ukoÅ„czyć szkoÅ‚Ä™ branżowÄ… w specjalizacji mechanika samochodowego,
  • ukoÅ„czyć liceum ogólnoksztaÅ‚cÄ…ce, a nastÄ™pnie uczelniÄ™ wyższÄ… technicznÄ…,
  • zdać kwalifikacyjny egzamin czeladniczy w Cechu RzemiosÅ‚,
  • ukoÅ„czyć odpowiednie technikum.

TytuÅ‚ technika zdobywa siÄ™ oczywiÅ›cie po zakoÅ„czeniu nauki w technikum i  zdaniu egzaminów zawodowych.  Absolwenci kierunku technik pojazdów samochodowych stajÄ… siÄ™ najczęściej specjalistami w zakresie obsÅ‚ugi, diagnozowania oraz naprawy pojazdów samochodowych albo organizacji i prowadzenia procesu obsÅ‚ugi pojazdów samochodowych.

Warto zaznaczyć, że najczęściej na stanowisku technika samochodowego zatrudnieni są absolwenci szkół średnich, jednak wyższe wykształcenie otwiera nowe możliwości i pozwala na zajmowanie atrakcyjnych płacowo stanowisk. Niezależnie jednak od formalnego wykształcenia praca w zawodzie technika samochodowego zawsze wymaga ciągłego doszkalania. Konieczność ustawicznego kształcenia ma związek ze zmiennością norm, a także z rozwojem nowych technologii.

Zawód technika pojazdów samochodowych – jak zdobyć doświadczenie?

Osoby będące u progu swojej ścieżki kariery w branży motoryzacyjnej mogą zdobywać doświadczenie podczas staży oferowanych u różnych pracodawców. Wśród nich znajduje się Sieć Dealerska BMW, która zapewnia uczestnikom programu stażowego możliwość poznania specyfiki pracy w międzynarodowej organizacji.

Jakie inne korzyści daje zapisanie się na staż organizowany przez Sieć Dealerską BMW? Jego uczestnicy mogą uczyć się od wykształconych fachowców z zakresu naprawy pojazdów, diagnostyki samochodowej czy doradztwa sprzedażowego. Sieć oferuje również dostęp do profesjonalnych szkoleń, pozwalających poszerzać kompetencje zawodowe zgodnie z wymaganiami współczesnego rynku pracy. Staże w Sieci Dealerskiej BMW są płatne i trwają od 3 do 6 miesięcy. Dowiedz się więcej o programie stażowym organizacji!

Czy praca technika samochodowego jest związana z występowaniem czynników szkodliwych?

Niewątpliwie tak. Technik pojazdów samochodowych, którego zadaniem jest naprawa pojazdów mechanicznych, często jest narażony na kontakt z niebezpiecznymi substancjami, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie. W celu minimalizacji ryzyka związanego z wykonywaniem tego zawodu konieczne jest stosowanie odpowiedniej odzieży ochronnej, specjalnych masek oraz okularów. Jest to szczególnie ważne podczas wykonywania bardziej zaawansowanych prac, takich jak spawanie, które może powodować nie tylko poparzenia, ale także poważne uszkodzenia wzroku.

Wybierając zawód technika samochodowego, warto wziąć pod uwagę własne predyspozycje zdrowotne. W tym fachu poza umiejętnościami zawodowymi bardzo ważna jest także nienaganna kondycja fizyczna, brak skłonności do alergii, wysoka sprawność ruchowa oraz dobry słuch i wzrok.

Ponadto, podejmując w przyszłości zatrudnienie na tym stanowisku, należy uwzględniać warunki, jakie w zakresie bezpieczeństwa zapewnia potencjalny pracodawca. Sieć Dealerska BMW gwarantuje najwyższe standardy jakości pracy i przywiązuje szczególną uwagę do respektowania procedur BHP. Dzięki nowoczesnym technologiom organizacja nie tylko wspiera efektywność swoich pracowników, ale także stwarza bezpieczne warunki do wykonywania przez nich obowiązków.