Mechanik samochodowy — dlaczego jego praca jest taka ważna?

Sukces firmy z branży motoryzacyjnej to efekt pracy wszystkich członków przedsiębiorstwa. Do pracowników, którzy są cenieni w każdym serwisie samochodowym i pełnią w nim ważną rolę należą mechanicy samochodowi. Dlaczego mechanik samochodowy jest tak ważny w branży motoryzacyjnej? W tekście znaleźć można bezcenne i potrzebne informacje na temat roli mechanika samochodowego w serwisie samochodowym BMW i nie tylko.  

Mechanik BMW – podstawowe informacje na temat profesji 

Mechanik samochodowy to pracownik z dużą wiedzą na temat techniki i mechaniki, który wykonuje między innymi następujące zadania: 

 • ocena stanu technicznego samochodu oraz poprawności funkcjonowania poszczególnych parametrów. Oczywiście, nie należy mylić profesji mechanika z pracą wykonywaną przez diagnostę samochodowego. Z drugiej jednak strony analiza poprawności działania auta jest niezbędna do tego, by mechanik był w stanie poprawnie wykonywać powierzone zadania; 
 • badanie poprawności działania poszczególnych układów znajdujących się w samochodzie, w tym na przykład układu hamulcowego, identyfikacja uszkodzeń i usterek, jeśli jest to konieczne – demontaż wadliwych części w aucie oraz montaż prawidłowo działających komponentów; 
   
 • pozostałe prace konserwacyjne, w tym na przykład wymiana płynów czy udział w konserwacji podwozia, 
   
 • kontakt z innymi pracownikami, w tym na przykład blacharzami, lakiernikami itp. Dzięki sprawnej kooperacji możliwe jest prowadzenie kompleksowych aut oraz poprawa stanu auta na wszystkich płaszczyznach. 

Dlaczego praca mechanika samochodowego jest tak bardzo istotna? 

Choć czasem wiedza o wadze zawodu mechanika samochodowego nie jest powszechna, to nie ulega wątpliwościom, że w rzeczywistości jest to osoba, która pełni bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu sektora motoryzacyjnego. Jak wiadomo, jest to specjalista, który ma za zadanie zadbać o to, by pojazdy samochodowe, którymi na co dzień się poruszamy, zapewniały bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego. Świadomość, że zdecydowana większość Polaków używa aut w swoim codziennym życiu sprawia, że praca mechanika samochodowego wywiera istotny wpływ na życie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wsparcie specjalisty w tym zakresie pozostaje koniecznością nawet pomimo dynamicznego rozwoju technologicznego w motoryzacji. Dwudziestoletni samochód osobowy czy dwuletnie auto marki BMW – i w jednym i w drugim przypadku wsparcie mechanika jest niezbędne, by można było korzystać z pojazdu.  

Praca w BMW i praca w salonie samochodowym. Jakich kompetencji wymaga się od pracownika na stanowisku mechanika BMW? 

Aby specjalista na stanowisku „mechanik BMW” był w stanie prawidłowo wykonywać powierzone obowiązki, musi on posiadać odpowiednie kompetencje. Oto typowe kwalifikacje, których wymaga się od doświadczonego mechanika samochodowego w autoryzowanym serwisie BMW

 • bardzo dobra znajomość budowy pojazdów – konieczne jest posiadanie wiedzy na temat aut sprzed kilkunastu lat, jak i nowoczesnych modeli, 
   
 • obszerna wiedza na temat tego, w jaki sposób można szybko wykryć usterki w aucie, 
   
 • posiadanie prawa jazdy – po naprawie konieczne jest wykonywanie jazdy próbnej, 
   
 • umiejętności w zakresie szlifowania, frezowania, a w niektórych przypadkach nawet spawania – nierzadko jest to konieczne, by możliwy był montaż poszczególnych komponentów w pojeździe. 

Wskazuje to na to, iż od mechanika wymaga się posiadania licznych kompetencji. Z drugiej jednak strony należy mieć na uwadze, że pracodawcy – w tym w szczególności tacy liderzy rynku motoryzacyjnego, którymi jesteśmy jako BMW – oferują im atrakcyjne warunki zatrudnienia. Do korzyści, na które mogą liczyć mechanicy samochodowi w autoryzowanym serwisie BMW należą między innymi: stabilne zatrudnienie, premie do wynagrodzenia zasadniczego oraz dofinansowanie kursów i specjalistycznych szkoleń. To właśnie dlatego kariera w BMW (nie tylko jako mechanik BMW; dobrym pomysłem jest również praca w salonie samochodowym) jest chętnie wybierana przez specjalistów.