Lakiernik samochodowy — jakie umiejętności powinien posiadać?

Przedsiębiorstwa działające w branży motoryzacyjnej to podmioty, w przypadku których zarządzanie jest niezwykle wymagającym zadaniem. Do osiągnięcia pełnego sukcesu biznesowego niezbędne jest zgodna kooperacja wszystkich działów firmy, od pracowników począwszy, na obszarze finansowym skończywszy. Choć w XXI wieku jednym z największych wyzwań jest przyciągnięcie Klienta, nie wolno zapominać o pozostałych dziedzinach.

To właśnie dlatego profesjonalny lakiernik samochodowy jest specjalistą, którego praca jest niezwykle istotna podczas procesu tworzenia eleganckiego auta osobowego. Jakie umiejętności powinien posiadać lakiernik, którego interesuje praca w salonie samochodowym? Dowiesz się tego po przeczytaniu naszego tekstu.

Czym na co dzień zajmuje się lakiernik samochodowy?

Niezależnie od tego, czy mowa jest o BMW, czy też o innych markach działających w branży motoryzacyjnej, zakres obowiązków lakiernika samochodowego jest na ogół taki sam.

W ramach swoich codziennych obowiązków zawodowych lakiernik samochodowy zajmuje się renowacją samochodów (nadwozia). Celem jego pracy jest nakładanie powłok lakierniczych zgodnie z wymogami danego producenta samochodów oraz ich utrwalanie. Oprócz tego ważnym elementem jest suszenie lakierowanej powierzchni oraz dbałość o wysoką jakość wykonywanych prac. W trosce o życie i zdrowie pracownika oraz całego zespołu należy bezwzględnie przestrzegać przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Cechy dobrego lakiernika samochodowego.

Czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą najważniejszym atutem w profesji lakiernika są umiejętności techniczne oraz umiejętność posługiwania się narzędziami. Owszem, jest wiele prawdy w tym stwierdzeniu. Z drugiej jednak strony nie należy zapominać, że równie istotnym elementem w tym zawodzie jest dokładność, precyzja oraz przykładanie uwagi do detali.

Dlaczego praca lakiernika w salonie samochodowym jest taka ważna?

Praca lakiernika samochodowego, który nie podchodzi do powierzonych obowiązków z odpowiednim zaangażowaniem, może oznaczać realne straty biznesowe dla przedsiębiorstwa. Rozumie się przez to m.in. koszty zmarnowanych materiałów oraz roboczogodzin. Pozornie nakłady te mogą wydawać się nieznaczne w porównaniu ze skalą działalności BMW. Z drugiej jednak strony — jak już wspomniano — praca w motoryzacji wymaga bezwzględnego, sprawnego współdziałania wszystkich działów w przedsiębiorstwie. Opóźnienia i straty na etapie przygotowywania pojazdu mogą negatywnie wpłynąć na pracę wykonywaną przez inne sekcje.

Lakiernik – praca w BMW. Jakie wymagania należy spełniać?

Aby móc podjąć zatrudnienie na stanowisku lakiernika w BMW, trzeba spełnić szereg wymogów. Nie ma w tym nic dziwnego – ta globalna marka stawia na wysoką jakość oferowanych przez siebie aut. Od kandydatów na lakierników wymaga się między innymi takich atutów jak:

 • doświadczenie zawodowe w pracy na analogicznym stanowisku (zazwyczaj minimalne wymagane doświadczenie to dwa lata),
 • wykształcenie kierunkowe zdobyte w szkole branżowej (zasadnicza szkoła zawodowa lub technikum),
 • prawo jazdy kat. B,
 • gotowość do pracy w sobotę oraz w trybie zmianowym,
 • zdolność do pracy pod presją czasu – realizacja zadań zgodnie z założonymi wcześniej terminami to w BMW absolutna podstawa,
 • umiejętność pracy zespołowej – lakiernik w ramach swoich codziennych obowiązków musi kooperować np. z blacharzem.

Kariera w BMW – na co może liczyć lakiernik samochodowy?

Z drugiej strony, BMW jako pracodawca także oferuje wiele korzyści zatrudnionym. Lakiernik samochodowy w autoryzowanym serwisie BMW może liczyć na:

 • atrakcyjne wynagrodzenie wraz z premiami za wyniki – wysokość premii jest uzależniona od ilości wykonanej pracy. Taki sposób wynagradzania dobrze odzwierciedla efektywność wykonywanej pracy;
 • dodatkowe benefity pozapłacowe, w tym na przykład dofinansowanie do opieki medycznej,
 • wsparcie ze strony menedżerów oraz doświadczonych specjalistów,
 • dostęp do nowoczesnych narzędzi pracy oraz technologii,
 • możliwość skorzystania ze szkoleń,
 • stabilne zatrudnienie w ramach umowy o pracę.

Wszystko to sprawia, że praca u Autoryzowanego Dealera Samochodów BMW jest dobrym rozwiązaniem dla doświadczonych specjalistów w zakresie lakiernictwa.