Jak zostać mechanikiem samochodowym? Wymagania zawodu

Jednym z najpopularniejszych zawodów związanych z motoryzacją jest mechanik samochodowy. Mimo powszechnej automatyzacji i robotyzacji w wielu dziedzinach związanych z techniką i technologią, zapotrzebowanie rynku na mechaników samochodowych jest ciągle duże i raczej w najbliższym czasie się nie zmniejszy.

Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, dlaczego i jak zostać mechanikiem samochodowym, zdobyć dobrą pracę oraz rozwijać swoją karierę!

Kim jest mechanik samochodowy?

Mechanik samochodowy to specjalista zajmujący się naprawą i konserwacją pojazdów mechanicznych, w szczególności samochodów. Jest to zawód wymagający wiedzy z zakresu mechaniki, elektrotechniki, hydrauliki czy pneumatyki, a także znajomości różnych systemów znajdujących się w pojazdach, takich jak układ napędowy, układ hamulcowy, układ kierowniczy czy układ chłodzenia.

Mechanik samochodowy wykonuje różne czynności: diagnozuje problemy mechaniczne i elektryczne, wymienia części, naprawia układy i zespoły, przeprowadza przeglądy i konserwacje pojazdów, a także dostosowuje je i modyfikuje zgodnie z wymaganiami klientów. Ważną częścią pracy mechanika samochodowego jest również identyfikacja problemów z użyciem narzędzi diagnostycznych i testowych, takich jak m.in. skanery komputerowe i oscyloskopy.

Kiedy warto zostać mechanikiem samochodowym?

Idealny kandydat na mechanika samochodowego powinien przede wszystkim pasjonować się motoryzacją, ale także posiadać pewien zespół cech, które nie tylko pozwolą mu na ukończenie szkoły, odbycie stażu i zdobycie zawodu, lecz sprawią, że praca będzie jego prawdziwą pasją. Wybierz zawód mechanika samochodowego, jeśli:

  • lubisz samodzielnie majsterkować przy samochodach,
  • wykazujesz zdolności manualne,
  • charakteryzuje cię spostrzegawczość,
  • potrafisz myśleć w sposób przyczynowo-skutkowy, co pozwala ci szybko wyciągać wnioski z dostępnych informacji,
  • jesteś „na bieżąco” z informacjami branży technicznej i motoryzacyjnej,
  • lubisz widzieć efekty swojej pracy,
  • charakteryzuje cię skuteczność w rozwiązywaniu problemów,
  • wyrażasz gotowość do ciągłego poszerzania wiedzy specjalistycznej.

Jak zostać mechanikiem samochodowym?

Mechanikiem możesz zostać, wybierając jedną z kilku możliwych ścieżek rozwoju. Oto one:

  • ukończenie szkoły zawodowej w klasie o profilu mechanik samochodowy,
  • ukończenie technikum mechanicznego,
  • ukończenie liceum, a następnie kursu w szkole policealnej,
  • studia inżynierskie w zakresie mechaniki lub budowy maszyn i urządzeń,
  • szkolenie na czeladnika zakończone państwowym egzaminem w Cechu Rzemiosł.

Karierę mechanika można więc zacząć na wiele sposobów – poza odpowiednim zasobem wiedzy w tym zawodzie istotne jest oczywiście doświadczenie zawodowe, które można zdobyć, pobierając praktykę na stanowisku mechanika. Warto zauważyć, że przyszli mechanicy mają możliwość poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności nie tylko poprzez praktykę, ale także dzięki różnym formom kształcenia. Jednym z takich miejsc może być Centrum Szkoleniowe BMW Group Polska, zlokalizowane w Jawczycach pod Warszawą. Centrum nie tylko służy wsparciem dla rozwoju sieci dealerskiej, ale ma na celu także edukację młodych ludzi zainteresowanych pracą w branży motoryzacyjnej.

Zostań mechanikiem samochodowym – staż BMW

Sieć dealerska BMW oferuje początkującym mechanikom możliwość odbycia stażu. To doskonała okazja dla studentów i absolwentów studiów wyższych i branżowych szkół technicznych, którzy pragną rozwijać swoje kompetencje pod okiem najlepszych specjalistów w branży. Kadra ekspertów gwarantuje merytoryczne wsparcie oraz doradztwo w zakresie rozwoju swojej kariery. Zdobycie specjalizacji u lidera branży samochodowej zapewnia dobry start na ścieżce kariery, a uczestnicy stażu po jego odbyciu mają szansę rozpocząć pracę w sieci dealerskiej BMW.

Proponowane staże trwają od 3 do 6 miesięcy, a uczestnicy programu otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie. Chcesz uczyć się od doświadczonych mechaników? Dowiedz się więcej o stażach i ofertach pracy w BMW.

Gdzie pracuje mechanik samochodowy?

Mechanik pojazdów samochodowych może podjąć pracę na etacie w:

  • warsztacie samochodowym lub serwisie,
  • stacji kontroli pojazdów,
  • dużej firmie transportowej,
  • w zakładzie produkcyjnym lub przemysłowym przy konserwacji i serwisowaniu pojazdów.

Zawód mechanik – otwarta droga do własnego warsztatu i kariery inżyniera

Praca na stanowisku mechanika samochodowego może prowadzić do otwarcia kolejnych możliwości, np. założenia własnego warsztatu samochodowego lub kariery inżyniera mechanika. Zatrudniony najczęściej w branży produkcyjnej inżynier mechanik odpowiada za projektowanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych dla maszyn i urządzeń mechanicznych, a także nadzorowanie ich eksploatacji w różnych gałęziach przemysłu.