BMW wspiera edukację – korzyści z dostępu do systemu szkoleniowego BMW dla nauczycieli

Branża motoryzacyjna to sektor, w której szczególną rolę odgrywa dobrze wykształcona oraz wykwalifikowana kadra. Jak można zadbać o ten element? Niezbędne jest praktyczne kształcenie uczniów – przyszłych specjalistów, którzy będą zatrudnieni w firmach z branży motoryzacyjnej. Aby jednak edukacja w tym zakresie była dopasowana do potrzeb rynku pracy, konieczna jest współpraca między placówkami oświatowymi oraz sektorem prywatnym. Dobrym przykładem takiego stanu rzeczy jest stworzona przez BMW platforma e-learningowa TMSI — Talent Management System International przeznaczona nie tylko dla rozwoju pracowników, ale również dostępna dla nauczycieli. Na czym polega działanie tej platformy?  

Talent Management System International – podstawowe informacje na temat platformy e-learningowej BMW 

Czym jest platforma szkoleniowa BMW TMSI? TMSi to system zarządzania szkoleniami w ramach BMW Group. Jest to system, w którym można sprawdzić oraz administrować swoją ścieżkę szkoleniową (ICT –Initial Certification Training) oraz szkolenia produktowe z nowości modelowych. Dodatkowo system umożliwia dostęp do wielu szkoleń online WBT(WBT-Web Based Training), które są świetnym narzędziem do rozwoju i poszerzania swojej wiedzy w elastyczny sposób (szkolenia online dostępne są zawsze, z każdego urządzenia, które ma dostęp do Internetu.  

System ten obejmuje cykl praktycznych szkoleń dotyczących technologii i rozwiązań oferowanych przez koncern BMW. Można tu znaleźć między innymi informacje na temat takich zagadnień jak: 

  • sposoby diagnostyki stanu technicznego pojazdów samochodowych, 
  • metody naprawy uszkodzonych pojazdów oraz wymiany komponentów, 
  • sposób, w jaki zbudowane są samochody BMW (w tym na przykład samochody MINI), 
  • narzędzia, które wykorzystuje się podczas codziennej pracy, 
  • technologia, w oparciu o którą działają samochody BMW

Szkolenia dostępne na portalu TMSI są nastawione przede wszystkim na kwestie praktyczne. Podczas gdy standardowa edukacja obejmuje przede wszystkim aspekty ogólne, teoretyczne, materiały dostępne na BMW TMSI są skupione na kwestiach stricte praktycznych. Przedstawione są w nich sytuacje i problemy, z których muszą zmagać się specjaliści w BMW podczas codziennej pracy. 

Platforma e-learningowa BMW TMSI – co obejmuje? 

Często można spotkać się ze sceptycznymi opiniami dotyczącymi materiałów szkoleniowych używanych podczas różnych rodzajów zajęć. Są one często postrzegane jako mało czytelne. Szczególnie negatywnie postrzegane są obszerne pokazy slajdów, z których każdy kolejny fragment to po prostu mało czytelna ściana tekstu. Tymczasem, praca w salonie samochodowym (w tym np. kariera w BMW) wymaga wiedzy praktycznej. 

To właśnie między innymi dlatego została stworzona platforma szkoleniowa BMW TMSI. W tym przypadku materiały są podzielone na takie formy jak między innymi: 

  • wideo-prezentacje (webinary, filmy instruktażowe, krótkie wywiady z ekspertami z branży motoryzacyjnej), 
  • prezentacje z praktycznymi informacjami na temat branży motoryzacyjnej z naciskiem na rozwiązania stosowane przez BMW. Zamiast suchej, teoretycznej wiedzy materiały te zawierają duże ilości zdjęć, schematów technicznych itp. 

Praktyka pokazuje, że opisywana forma materiałów szkoleniowych spotyka się z większym zainteresowaniem wśród nauczycieli oraz samych kursantów. Obecnie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z faktu, że współczesny rynek pracy szczególnie ceni sobie praktyczne umiejętności zawodowe – branża motoryzacyjna nie jest tu żadnym wyjątkiem. Jeśli kursanci zobaczą, że mają przed sobą materiały szkoleniowe dostosowane do potrzeb rynku pracy, z pewnością pomoże to w zdobyciu ich uwagi oraz zaangażowania. 

Kolejną z zalet jest różnorodność kursów. Mają one różny, z góry określony czas realizacji, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie ich do potrzeb zarówno nauczycieli, jak i uczniów. 

Trzeba przy tym mieć na uwadze, że materiały zostały przygotowane w języku angielskim oraz niemieckim, co jest dowodem na uniwersalność platformy. Oczywiście wiele materiałów i szkoleń jest dostępna także w języku polskim. 

Platforma BMW TMSI – kto może z niej korzystać? 

Platforma do e-learningu BMW TMSI to rozwiązanie, które ma dość uniwersalny charakter. Przede wszystkim jest przeznaczona do rozwoju pracowników zatrudnionych w Grupie BMW. W ramach działań wspierających edukację, BMW Group Polska umożliwia korzystanie z tej platformy także instytucjom edukacyjnym. W zależności od potrzeb może zostać ono wykorzystane przez nauczycieli w szkołach branżowych, technikach o profilu samochodowym oraz na uczelniach wyższych (kierunki inżynieryjne: mechanika i budowa maszyn itp.). 

Liczne zalety sprawiają, że BMW TMSI to rozwiązanie, które – odpowiednio wykorzystane – może okazać się cennym uzupełnieniem tradycyjnej edukacji w szkole lub na uczelni. Nacisk na kwestie praktyczne sprawia, że platforma e-learningowa BMW pozwoli na przygotowanie się do wyzwań, które szykuje dla młodych adeptów rynek pracy. 

Jesteś Nauczycielem przedmiotów zawodowych związanych z motoryzacją i chciałbyś mieć dostęp do aktualnej wiedzy na temat technologii stosowanej w samochodach BMW i przekazywać ja swoim uczniom? Twoja szkoła może wysłać formularz zgłoszeniowy i otrzymać szkolne konto w TMSi BMW.